17.4 C
Kłodzko
wtorek, 23 lipca, 2024

Ewa Błaszczyk gwiazdą XIV Festiwalu im. W. Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem”

Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego „Wołodia pod Szczelińcem” jest pierwszą, cykliczną imprezą muzyczną w Polsce poświęconą twórczości wybitnego barda, poety, aktora XX w. Włodzimierza Wysockiego organizowaną od 2011 roku w masywie Sudetów, u podnóża Szczelińca – najwyższego szczytu Gór Stołowych.

19 lipca 2024 Radków Rynek
20 lipca 2024 Gajów park

WSTĘP WOLNY

Ewa Błaszczyk
Andrzej „E-moll” Kowalczyk
Marcin Partyka
EVGEN MALINOWSKI
WOWA
CHWILA NIEUWAGI
SZYMON PODWIN
IGOR JELINEK & STANISŁAW MARINCZENKO
MICHAŁ KONSTRAT
AGATA MUSIAŁ

Każdy kto zna osobę, biografię i twórczość Włodzimierza Wysockiego, ten wie, że ten wielki bard był symbolem walki o demokrację, wolność i prawdę. Symbol walki z każdym reżimem, wówczas komunistycznym. Symbolem wolności dla obywateli krajów Europy środkowo-wschodniej, które znajdowały się w zasięgu dominacji reżimowej władzy Związku Radzieckiego. Aktualizując nazwę ogólną dla tych pieśni, można je zdecydowanie nazwać ówczesnymi protest – songami, z których niektóre dzisiaj są jakże niestety aktualne. Okazuje się, że są ponadczasowe, ostrzegające, upominające, przypominające o podstawowych wartościach moralnych.

To mając jego pieśni na ustach, my – Polacy walczyliśmy z reżimem socjalistycznym w latach 80-tych o wolny, niezależny kraj. To na bazie jego utworów Jacek Kaczmarski pisał własne pieśni. Bard Solidarności, który w znaczny sposób wzorował się na Wysockim, czerpał z jego twórczości inspiracje, pisząc czasami własne wersje pieśni Wysockiego.
To Wysocki, jako pierwszy i zapewne jedyny poeta w obozie socjalistycznej Europy napisał wiersz przedstawiający prawdę o Powstaniu Warszawskim, celowe wyczekiwanie armii sowieckiej na prawym brzegu Wisły. Wymagało to w tamtym czasie, w latach 70-tych, wielkiej odwagi.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

25,000FaniLubię
600ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe