Kampania wyborcza to czas, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na wpisy pojawiające się w sieci. W tym okresie w mediach społecznościowych często pojawiają się fałszywe konta, które zakładane są tylko po to, by wprowadzić zamęt czy rozpowszechniać fałszywe informacje. Dezinformacja i fake newsy mogą być jednak poważnym problemem, wpływającym na fundamenty demokracji.
Publikowane informacje często wprowadzają wyborców w błąd, a przykładem tego typu działań może być komentarz, jaki pojawił się niedawno w mediach społecznościowych, a odnoszący się do wyborów w gminie Nowa Ruda:
„Witam, dzisiaj uświadomiłem moją 70 letnią ciotkę z Czerwieńczyc, że jak głosowała na Mierzejewską 7 kwietnia to nie musi iść na wybory 21 kwietnia bo jej głos zostanie policzony.”
Komentarz opatrzony został emotikonem „śmiechu do łez” nie wiemy jednak, czy jest to żart, czy faktyczne działania. Pewne jest, że w kontekście zjawiska dezinformacji, czy też innych działań mających na celu wprowadzenie w błąd społeczeństwa, należy reagować.
– Wielokrotnie to powtarzałam, że jestem samorządowcem od 10 lat i do tej pory nigdy nie uczestniczyłam w tak brudnej i agresywnej kampanii, z jaką spotkałam się tym razem, w której jest wiele dezinformacji, manipulacji, oskarżeń i zastraszania czy to wobec mnie, kandydatów na radnych czy nawet pracowników urzędu. Jednak nie to jest najgorsze. Najbardziej boli mnie wprowadzanie w błąd mieszkańców – podkreśla Adrianna Mierzejewska. – Niektórzy uważają, że skoro uczestniczy się w wyborach na wójta czy burmistrza, to trzeba się z tym liczyć, ale ja mówię zdecydowane „nie” działaniom, które łamią przepisy prawa i normy społeczne. Kilka działań przekroczyło wszelkie granice. Często okazuje się, że nie sposób dotrzeć do osoby, która pod fałszywym nazwiskiem publikuje informacje w sieci. Ci, którzy mnie znają wiedzą, że od początku sprawowania funkcji wójta potrafię przeciwstawić się wszelkim działaniom niegodnym osoby publicznej. Działam dla ludzi jak mogę najskuteczniej, w ramach przepisów prawa. Apeluję do wszystkich osób, które prowadzą nieczystą kampanię, o zaprzestanie działań, nieprzystających godności ewentualnego przyszłego lidera gminy. Liczę na to, że mieszkańcy dostrzegą w porę sytuację i oddadzą przemyślany głos podczas ważnych dla mieszkańców wyborów, które odbędą się w niedzielę, 21 kwietnia 2024 r.
21 kwietnia o stanowisko wójta gminy Nowa Ruda powalczą Adrianna Miejrzejewska ( I tura – 49,37% poparcia) oraz Paweł Szafran (I tura – 26,28% poparcia ). W powiecie kłodzkim druga tura wyborów odbędzie sia także w Stroniu Śląskim i Szczytnej. W Stroniu Śląskim o fotel burmistrza zawalczą Dariusz Chromiec (I tura – 45,76%) i Erdmański Tomasz (I tura- 32,85%). W Szczytnej zmierzą się w niej Bartosz Roguz (I tura – 36,15%) i Krzysztof Żak (I tura – 35,25%).