Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, wydały komunikat dotyczący decyzji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w sprawie funkcjonowania suchego zbiornika przeciwpowodziowego Stronie Śląskie na potoku Morawka.
Decyzję, w której zawarte zostały wnioski dotyczące przyczyny pęknięcia zapory w Stroniu Śląskim, Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał 15 listopada br. (O tym informowaliśmy: Porażające wnioski po pęknięciu zapory w Stroniu Śląskim. Katastrofę spowodowały wadliwie wykonane kanalizacje kablowe ). 18 listopada komunikat dotyczący tej decyzji opublikowały Wody Polskie, podkreślając w nim, iż zgodnie z wytycznymi DWINB, zajmą się likwidacją zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia i zabezpieczenia obiektu, do czasu wykonania prac mających za zadanie doprowadzenie obiektu do stanu właściwego. Chodzi o trwałe wygrodzenie i oznakowanie tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej a także trwałe wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej.
– Tymczasowe zabezpieczenia w obrębie zapory zbiornika Stronie Śląskie Wody Polskie wykonały niezwłocznie po ustabilizowaniu się sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej i nastąpiło to 26 września 2024 roku. Już wtedy w tej lokalizacji pojawiły się tabliczki zakazu wstępu, a teren został wygrodzony taśmą – informują Wody Polskie.
W wydanym komunikacie Wody Polskie podkreślają także, że w przypadku potwierdzenia dotychczasowych ustaleń DWINB w zakresie funkcjonowania zbiornika Stronie Śląskie i utrzymania w mocy wydanej 15 listopada 2024 roku decyzji, RZGW we Wrocławiu będzie wyciągał konsekwencje wobec podmiotów, które nie dopełniły zobowiązań wynikających z zawartych umów, dotyczących prac budowlanych prowadzonych na zbiorniku przed wrześniem 2024 roku.
Przypominamy, że w oświadczeniu wydanym kilka dni po katastrofie w Stroniu Śląskim, Wody Polskie podkreślały, iż zakończane i odebrane pod koniec 2023 roku prace związane z doziemnym okablowaniem do istniejących piezometrów, w których zainstalowano i podłączono sondy umożliwiające automatyczny pomiar, wykonane zostały prawidłowo. Komunikat publikowaliśmy tutaj: Wody Polskie wydały oświadczenie, w którym odnoszą się m.in. do prac wykonanych na zbiorniku w Stroniu Śląskim). Zdaniem DWINB powodem katastrofy było wadliwe wykonanie wykopów pod kanalizację kablową, a samo przeprowadzenie tych prac określił jako bezzasadne.