W przyszłą środę, 30 kwietnia br. zakończone zostaną konsultacje społeczne dotyczące Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej. Ich dotychczasowy przebieg, a także planowane działania w zakresie ochrony przeciwpowodziowej i odbudowy infrastruktury omówione zostały podczas spotkania w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu.
Spotkanie podsumowujące konsultacje społeczne zorganizowane zostało we wtorek, 22 kwietnia i uczestniczyli w nim przedstawiciele samorządów z powiatu kłodzkiego, a także reprezentanci Wód Polskich i rządowi decydenci odpowiedzialni za proces odbudowy po powodzi.

Zastępca dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Jacek Drabiński, przedstawił uczestnikom spotkania szczegóły zakończonych i trwających inwestycji. W 2024 roku zrealizowano aż 187 zadań o wartości ponad 72 mln zł, a w roku bieżącym w powiecie kłodzkim zaplanowano dziewięć inwestycji o łącznej wartości 90 mln zł. Wśród nich znalazły się m.in. finalizacja prac przy zbiorniku w Stroniu Śląskim oraz odbudowa infrastruktury w pobliżu koryta rzeki w Kłodzku oraz przy drogach w Bystrzycy Kłodzkiej i Ołdrzychowicach Kłodzkich. W ramach prac przewidziane są także roboty polegające na lokalnych udrożnieniach rzek i zbieraniu odpadów.
Podczas konsultacji, które trwały od 27 lutego br. zorganizowanych zostało dziewięć spotkań, a zebrane podczas nich uwagi będą analizowane do połowy maja. Kolejno trafią one do zespołu ds. odporności przy KPRM, który przygotuje rekomendacje i przekaże je samorządom.

Podczas spotkania zachęcano przedstawicieli gmin do podejmowania uchwał, które formalnie określą stanowisko wobec przedstawionego przez Wody Polskie, planu zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
– Doceniamy zaangażowanie strony samorządowej w wypracowanie wariantów redukujących zagrożenie powodziowe. Apelujemy do samorządów o przyjmowanie uchwał opiniujących Program Redukcji Ryzyka Powodziowego w Zlewni Nysy Kłodzkiej. Wszystkie propozycje zostaną przeanalizowane przez Wody Polskie– powiedział Tomasz Kułakowski z zespołu ds. odbudowy w KPRM.
Obecnie uchwałę pozytywnie opiniującą plan przyjęto już w gminie Szczytna.
Foto: DUW




