9 C
Kłodzko
środa, 18 grudnia, 2024

Pieniądze zastępcze ziemi kłodzkiej

W dusznickim muzeum miała miejsce prelekcja pt. „Pieniądze zastępcze ziemi kłodzkiej”, którą wygłosił dr Mariusz Kieca – kolekcjoner pamiątek numizmatycznych związanych z ziemią kłodzką.

W okresach destabilizacji systemu bankowego i zakłóceń obiegu pieniądza centralnego, na całym świecie wydawano tzw. pieniądze zastępcze. W Europie pojawiły się one w XVI wieku w postaci monet, a następnie bonów, którymi płacono w oblężonych miastach i twierdzach. W okresie I wojny światowej w dużych ilościach pieniądze te wydawane były między innymi w Austrii, Belgii Rosji czy Francji, a w latach 1914-1924 często występowały na terenie Niemiec, czyli również na ziemi kłodzkiej.

Emitowały je samorządy powiatów i gmin, kasy oszczędnościowe, banki, koleje, poczty, miejskie elektrownie i gazownie, ale także huty, sklepy, restauracje, browary, organizacje i stowarzyszenia. Charakteryzowały się niewielką siłą nabywczą, małym obszarem obiegu i funkcjonowały na rynku zazwyczaj przez krótki, określony czas. Pieniądze te mogły być np. papierowe, płócienne, drewniane czy metalowe. Najczęściej spotykane były jednak formy papierowe, którym nadawano różne nazwy jak Notgeld, Notgeldschein, Notschein, Gutschein, Kriegsnotgeld, Kriegsgeld, Sparmarke czy Geldschein.

Po II wojnie światowej pieniądz zastępczy pojawiał się także na ziemi kłodzkiej, ale zazwyczaj był już emitowany przez same władze komunistycznej Polski lub państwo podziemne.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

29,000FaniLubię
700ObserwującyObserwuj
5,300SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe