Trwa spotkanie ministra Rozwoju i Technologii, Krzysztofa Paszyka z przedsiębiorcami z powiatu kłodzkiego poszkodowanymi w wyniku powodzi.
Spotkanie, na które przybyło ok. 300 osób, zorganizowane zostało w Apart Hotel Panorama u podnóża Czarnej Góry. Biorą w nim udział m.in. wicemarszałek Monika Wielichowska, wojewoda dolnośląski, Maciej Awiżeń, marszałek województwa dolnośląskiego, Paweł Gancarz, pełnomocnik Małych i Średnich Przedsiębiorstw ds. zwalczania skutków powodzi, Łukasz Osiński, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Agnieszka Majewska oraz wiceprzewodniczący Komisji ds. powodzi, Michał Jaros. Podczas spotkania minister Paszyk poruszył m.in. temat przyznania świadczenia interwencyjnego, które ma na celu wsparcie finansowe przedsiębiorców. Wniosek o przyznanie świadczenia można składać od 5 października przez Internet, w placówce ZUS lub w punkcie mobilnym (wniosek dostępny jest na stronie ZUS – Świadczenie interwencyjne).
– Wniosek dostępny jest na stronie ZUS-u. Są dwa sposoby wyliczania tych środków, które państwo możecie uzyskać w ramach tego świadczenia pomocowego. Pierwszy sposób wyliczenia to jest ilość ubezpieczonych, nie tylko zatrudnionych na podstawie umowę o pracę, ale obejmuje to również sezonowe formy ubezpieczenia. Ilość ubezpieczanych mnożymy razy 16 tysięcy i to nam daje kwotę, którą w ramach tego świadczenia wypłacamy — wyjaśnia minister Krzysztof Paszyk. – Mamy też świadomość, że jest bardzo równa specyfika prowadzenia działalności gospodarczej na terenach dotkniętych powodzią. Jest mnóstwo osób samozatrudnionych, więc wprowadziliśmy drugi sposób wyliczenia tego świadczenia tj. 70% średniomiesięcznego przychodu za ubiegły rok. Dlatego za ubiegły rok, ponieważ on jest z poziomu systemu informatycznego do zweryfikowania.
Przedsiębiorcy oczekują jednak większego wsparcia zarówno pod względem finansowym, jak i prawnym. Ich zdaniem proponowanie rozwiązania nie są wystarczające, bo co w przypadku firm, jakie założone zostały np. w styczniu bieżącego roku? Podczas potkania zwrócono także uwagę na konieczność szybkiej odbudowy infrastruktury, a także poruszono temat przedsiębiorców, którzy nie zostali zalani jednak nie mogą funkcjonować.
Wkrótce relacja wideo.