W środę, 16 kwietnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Szczytnej odbyło się spotkanie, które przypieczętowało organizację wyjątkowego wydarzenia w regionie. Przedstawiciele fundacji „Chwytaj życie”, wspólnie z burmistrzem Szczytnej Krzysztofem Żakiem, w obecności nadleśniczego Nadleśnictwa Zdroje Tomasza Dziergasa, podpisali oficjalne porozumienie o współpracy przy organizacji pierwszego w Polsce festiwalu wspinaczkowego w piaskowcu – Szczytnik Climbing Festival.
Festiwal odbędzie się w dniach 13–15 czerwca 2025 roku i ma szansę na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń nie tylko gminy Szczytna, ale i całego środowiska wspinaczkowego w Polsce.
Wydarzenie skierowane jest zarówno do pasjonatów wspinaczki, jak i wszystkich, którzy chcą poznać tę dyscyplinę i zakochać się w urokach gór. W programie zaplanowano pokazy filmowe, warsztaty wspinaczkowe, imprezy muzyczne oraz prelekcje, a wśród gości festiwalu znajdą się znane nazwiska polskiego środowiska wspinaczkowego.
– Wśród prelegentów, którzy pojawią się na naszym festiwalu znajdą się m.in. Aleksandra Taistra – jedna z najlepszych wspinaczek sportowych w Polsce i na świeci oraz Maciej „Pastor” Kubera – wspinacz, instruktor, trener, który opowie o swojej drodze powrotu po ciężkim wypadku. Historię pierwszego polskiego przejścia na legendarną “Eternal Flame” przedstawią Jasiek Gurba, Maciej Książczyk, Patryk Kunc. Agata Kacja i Dawid Firlit, przybliżą, jak łączyć wychowanie dzieci z pasją do wspinaczki. W Szczytnej pojawi się także podróżnik, wspinacz, poszukiwacz przygód, wiecznie głodny świata przewodnik górski, Piotr Czyszpak oraz Mateusz Puślecki, wspinający się fizjoterapeuta z wieloletnim doświadczeniem. Nie zabraknie także Agnieszki Kupiec, instruktorki wspinaczki i narciarstwa oraz współorganizatorki festiwalu, która opowie o swoich niezwykłych podróżach — relacjonuje mówi Łukasz Gruszczyński, członek zarządu fundacji „Chwytaj życie”.
Szczytnik Climbing Festival odbywać się będzie w kilku miejscach na terenie miasta. Część wydarzeń zorganizowanych zostanie w Miejskim Ośrodku Kultury, a także na skałach Szczytnika, Toczka i w Batorowie oraz przy Szkołe Podstawowej im. Orła Białego, gdzie powstanie strefa relaksu, w której można będzie skorzystać z oferty gastronomicznej i odpocząć przy dźwiękach gongów.
Festiwal będzie biletowany, jednak nie zabraknie także wydarzeń bezpłatnych, dostępnych dla lokalnej społeczności i turystów. Organizatorzy chcą, by festiwal był otwartym i integrującym wydarzeniem, które promuje wspinaczkę, ale również wesprze odbudowę i promocję turystyczną regionu dotkniętego powodzią.
– Szczytna to miejsce o ogromnym potencjale wspinaczkowym i krajobrazowym. Chcemy przyciągnąć tutaj ludzi z całej Polski i pokazać, że warto wspierać ten region – mówi Łukasz Gruszczyński z fundacji „Chwytaj życie”.

