6.7 C
Kłodzko
środa, 2 kwietnia, 2025

Zakończono prace zabezpieczające suchy zbiornik w Stroniu Śląskim

Zakończonee zostały prace zabezpieczające suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Stroniu Śląskim na potoku Morawka. Dzięki nim obiekt odzyskał zdolność do czasowego retencjonowania wody i ochrony przed ewentualną falą wezbraniową. W najbliższym czasie w rejonie zapory oraz w korycie Morawki prowadzone będą jeszcze prace porządkowe.

W ramach robót wykonano grodzę kamienno-betonową, której budowa polegała na uformowaniu narzutu kamiennego i przelaniu go betonem. Ostatni fragment grodzy ukończony został zgodnie z harmonogramem, co potwierdził Mateusz Balcerowicz, wiceprezes Wód Polskich, podkreślając priorytetowe znaczenie tej inwestycji dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu.

Zbiornik ponownie pełni funkcję ochronną jednak w przyszłości w jego miejscu powstanie nowa, bardziej zaawansowana technologicznie zapora. Planowana przebudowa wpisuje się w „Program redukcji ryzyka powodziowego dla zlewni Nysy Kłodzkiej”, który jest obecnie na etapie konsultacji społecznych i przygotowań do zatwierdzenia przez stronę rządową.

Prace rozpoczęły się 31 stycznia 2025 roku i obejmowały m.in. inwentaryzację geodezyjną, przygotowanie dróg technologicznych, rozbiórkę uszkodzonych elementów zapory, a także dostawę i transport materiałów budowlanych. W kolejnych etapach prowadzono formowanie lewobrzeżnej części zapory ziemnej w celu zabezpieczenia budowli przed dalszą degradacją, a także formowanie grodzy kamienno-betonowej wraz z wykonaniem ubezpieczenia odsłoniętej części sekcji przelewowej. W realizacji prac uczestniczył ciężki sprzęt, w tym koparki, wozidła, ładowarki, spycharki i walec. Obecnie trwają prace porządkowe w rejonie zbiornika, w tym porządkowanie terenu wokół zapory i obsiew lewobrzeżnego wału.

Przypominamy, iż decyzja o realizacji prac zabezpieczających wydana została przez Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego 13 stycznia br., a termin ich zakończenia wyznaczono na 1 czerwca 2025 roku. Dzięki sprawnej organizacji udało się jednak sfinalizować kluczowe zadania już w marcu.

Fot. PGW Wody Polskie

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

30,000FaniLubię
700ObserwującyObserwuj
5,400SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe