W zbiorach Muzeum Papiernictwa znajduje się wiele obiektów papierowych, a wśród nich kartki zaopatrzeniowe, będące świadectwem kryzysów rynkowych. Kartki te, które ciągle pozostają w pamięci wielu Polaków, prezentowane są na wystawie czasowej pt. „Dekada znaczona kartkami. Polacy i reglamentacja kartkowa w latach 80. XX w.”
Wernisaż wystawy, odbył się 27 października, o godz. 17:00, i był jedną z wielu inicjatyw muzeum organizowanych w ramach obchodów 25-lecia Województwa Dolnośląskiego.
Wystawa przenosi zwiedzających w epokę kryzysu rynkowego lat 80. XX w., kiedy do zrobienia zwykłych zakupów nie wystarczały pieniądze. Cenniejsze od nich były kartki, pozwalające poszczególnym grupom społecznym nabywać ustalone przez władze ilości żywności, alkoholu, papierosów, benzyny, a nawet obuwia. Dziś, w okresie gospodarki rynkowej, okres kartkowy to tylko wspomnienie dla osób żyjących w latach 80., a dla młodszych Polaków przywykłych do uginających się od wszelkich towarów półek sklepowych, to abstrakcja. Celem wystawy jest ukazanie prozy życia w Polsce w epoce zakończonej 34 lata temu. Do prezentacji zostały wykorzystane m.in. kartki ze zbiorów naszego muzeum. Ekspozycja przygotowywana była z wybitnym znawcą epoki kartkowej – prof. Andrzejem Zawistowskim, wykładowcą SGH w Warszawie oraz przy wsparciu organizacyjnym Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.
Ekspozycja dostępna będzie do 31 stycznia 2024 r.