10.9 C
Kłodzko
poniedziałek, 20 maja, 2024

Muzyczna podróż po ziemi kłodzkiej. Zobaczcie najnowszy teledysk zespołu NaSTroje!

Piękno krajobrazów ziemi kłodzkiej i magiczna muzyka — tak w wielkim skrócie opisać można najnowszy teledysk zespołu NaSTroje pt. „Mamo, moja Mamo & Do Ciebie Kasieńko”. Ujęcia kręcone były m.in. w malowniczym Bardzie, Skansenie w Pstrążnej, a także w Ostoi Sztuki w Opolnicy oraz w Brzeźnicy.

Zespół NaSTroje to trójka muzyków, która razem gra od kilku lat. W sierpniu ubiegłego roku ze względu na wspólne zainteresowanie polskimi tradycjami i folklorem, Julia Topolanek-Pacan, Bartłomiej Pacan oraz Paweł Kopeć postanowili zawiązać zespół muzyki folklorystycznej o nazwie NaSTroje. Wszyscy są mieszkańcami ziemi kłodzkiej, a w repertuarze przedstawiają stare, polskie pieśni bazując na ich pierwotnej formie.

– Niegdyś pieśni te były wyłącznie nucone, bez towarzyszenia instrumentów, my przygotowujemy dla nich aranżacje, korzystając z instrumentów, na których gramy — podkreśla Julia Topolanek-Pacan.

Są to m.in. skrzypce, wiolonczela i akordeon. Aby, jednak nawiązać do muzycznych tradycji słowiańskich zespół używa również historycznych instrumentów takich jak: lira korbowa, bęben obręczowy, dwojnica czy fidel płocka.

– Naszą działalnością chcemy pokazywać różnorodność tradycji pielęgnowanych na Dolnym Śląsku – różnorodność bogatą, bo przywiezioną tu z różnych stron Polski. Pieśni, które badamy na tym terenie, spisujemy i włączamy do naszego repertuaru. Rozumiemy je także jako niematerialne dziedzictwo naszej kultury. Chcemy je utrwalać w nagraniach, wykonywać na koncertach, pokazując naszym odbiorcom coś oryginalnego, rzadko spotykanego, a zdecydowanie wartego poznania. Pragniemy pokazywać, że tradycyjne pieśni ludowe to nie tylko proste przyśpiewki, ale że są wśród nich utwory, których koloryt i autentyczność zdumiewają, a melodyka, współbrzmienia i różnorodność skal zachwycają nawet klasycznie wykształconych muzyków — zaznacza Julia Topolanek-Pacan.

Zdjęcia do teledysku pt. „Mamo, moja Mamo & Do Ciebie Kasieńko” kręcone były w czterech różnych miejscowościach. Artyści odwiedzili Bardo (sceny panoramiczne miasteczka oraz scena zaślubin we wnętrzu Bazyliki Mniejszej Nawiedzenia NMP), piękny Skansen w Pstrążnej należący do Muzeum Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju, a także wnętrze Ostoi Sztuki Jagi Hupało w Opolnicy. Całość dopełniły sielskie klimaty Brzeźnicy.



powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

24,000FaniLubię
550ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe