6.2 C
Kłodzko
środa, 22 stycznia, 2025

Oświadczenie Wód Polskich: dotychczasowe działania i realizacja zaleceń WINB

20 stycznia Wody Polskie wydały oświadczenie dotyczące awarii zbiornika w Stroniu Śląskim, w którym informują m.in. o dotychczasowych działaniach i zastosowaniu się do decyzji WINB, a także przedstawiają długoterminowy plan prac.

Poniżej publikujemy treść oświadczenia Wód Polskich:

Dotychczasowe działania i zastosowanie się do decyzji WINB

Zgodnie z decyzją z 15 listopada 2024 roku, wydaną przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego (DWINB) we Wrocławiu, Wody Polskie przeprowadziły prace polegające na:

– trwałym wygrodzeniu i oznakowaniu tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej,

– trwałym wygrodzeniu i oznakowaniu strefy niebezpiecznej prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej.

Kontrola Nadzoru potwierdziła, że ogrodzenie wykonano prawidłowo.

Warto podkreślić, że tymczasowe zabezpieczenia w tym zakresie Wody Polskie wykonały niezwłocznie po ustabilizowaniu się sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w zlewni rzeki Nysy Kłodzkiej i nastąpiło to 26 września 2024 roku. Już wtedy w tej lokalizacji pojawiły się tabliczki komunikujące o zakazie wstępu, a teren został wygrodzony taśmą.

Do tej pory w obrębie zbiornika wykonano roboty udrożnieniowe w korycie potoku Morawka, na odcinku dopływowym do urządzeń upustowych zapory w Stroniu Śląskim. Ponadto zaplanowano naprawę zabezpieczeń upustów dennych oraz kolejne prace udrożnieniowe. Jednocześnie po uzyskaniu zgody organów prowadzących postępowania administracyjne w sprawie katastrofy budowlanej wykonana zostanie w czaszy zbiornika grodza budowlana zabezpieczająca uszkodzoną część zapory ziemnej.

Stronie Śląskie – długoterminowy plan działania Wód Polskich

Trwają działania zmierzające do wyboru przez Wody Polskie najkorzystniejszej koncepcji docelowych prac budowlanych, jakie będą w obrębie zbiornika Stronie Śląskie realizowane. Wody Polskie prowadzą analizy zmierzające do opracowania harmonogramu rzeczowego odbudowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Stronie Śląskie na potoku Morawka i wyboru optymalnego wariantu.

Fazę budowlaną w tym zakresie poprzedzi rozbiórka istniejącego obiektu, równocześnie inwestor będzie musiał opracować dokumentację przetargową, przeprowadzić badania modelowe, dokonać inwentaryzacji przyrodniczej i uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Planiści i inżynierowie przystąpią również do opracowania projektu budowlanego i operatu wodnoprawnego wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego. Następnie zamawiający zajmie się uzyskaniem zezwolenia na realizację inwestycji. W ostatnim etapie wyłoniony w procedurze przetargowej wykonawca prac będzie mógł przystąpić do robót budowlanych.

Dalsze prace w obrębie zapory zbiornika Stronie Śląskie

8 Stycznia 2025 roku Prokuratura Okręgowa w Świdnicy poinformowała Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o braku przeciwskazań do prowadzenia prac na zbiorniku Stronie Śląskie. W uzasadnieniu czytamy, że dobro prowadzonego postępowania nie wymaga, aby wstrzymywać prace remontowe czy naprawcze na zbiorniku mające na celu zabezpieczenie uszkodzonej części zapory ziemnej.

Jednocześnie Wody Polskie RZGW we Wrocławiu oczekują na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie w zakresie odwołania od decyzji z 15 listopada 2024 roku, wydanej przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu, między innymi w kwestii zgody na wykonanie prac zabezpieczających przed niekontrolowanym przepływem wód przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego.

Przeprowadzenie tych robót budowlanych pozwoli na częściowe odtworzenie zdolności zbiornika w Stroniu Śląskim do gromadzenia i zatrzymywania w nim wody, na potrzeby zwiększenia poziomu zabezpieczenia terenów położonych poniżej akwenu przed wodami roztopowymi czy wezbraniowymi.

Ważna decyzja podjęta przez GINB i jej następstwa

13 stycznia 2025 roku do Wód Polskich RZGW we Wrocławiu wpłynęła decyzja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Warszawie, uchylająca w całości decyzję z 15 listopada 2024 roku, wydaną przez Dolnośląski Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu.

Jednocześnie GINB nakazał RZGW we Wrocławiu wykonanie niezbędnych robót w celu uporządkowania terenu katastrofy budowlanej, do jakiej doszło 15 września 2024 r. i zabezpieczenia suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na potoku Morawka, poprzez:

1. trwałe wygrodzenie i oznakowanie tablicami ostrzegawczymi strefy niebezpiecznej w odległości 10 m od krawędzi zniszczonej lewej skarpy od strony odwodnej i odpowietrznej;

2. trwałe wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej prawej skarpy zapory od strony odwodnej i odpowietrznej w odległości 15 m od budowli kamiennej zapory czołowej;

3. wykonanie grodzy budowlanej w czaszy zbiornika zabezpieczającej przed niekontrolowanym przepływem wód ze zbiornika przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego w terminie do 1 czerwca 2025.

RZGW we Wrocławiu już jesienią 2024 roku wykonało dwa pierwsze punkty stosownego nakazu. W zakresie punktu trzeciego – w Wodach Polskich trwają obecnie bardzo intensywne przygotowania do możliwie jak najszybszego przeprowadzenia prac zabezpieczających przed niekontrolowanym przepływem wód przez strefę zniszczonego przelewu powierzchniowego, które w zależności od panujących warunków atmosferycznych i hydrologicznych będą wykonane wiosną tego roku.

Prace w korycie potoku Morawka przy zbiorniku Stronie Śląskie

Wykonawca działający na zlecenie Wód Polskich prowadzi kompleksowe prace przeciwpowodziowe na potoku Morawka. Obecnie zakończył czynności związane z oczyszczaniem i udrażnianiem dolnego stanowiska zapory wodnej zbiornika Stronie Śląskie. Podobne prace będą 17 stycznia kontynuowane na stanowisku górnym.

Są to działania realizowane w ramach pierwszego etap zakładającego roboty na odcinkach o łącznej długości 28 kilometrów – na rzece Białej Lądeckiej od profilu mostu drogowego w miejscowości Bielice do profilu mostu drogowego w Radochowie oraz właśnie na potoku Morawka. Drugi etap obejmuje odcinek rzeki Białej Lądeckiej od profilu mostu drogowego w Radochowie do ujścia rzeki w miejscowości Krosnowice, czyli odcinek o łącznej długości 14 kilometrów.

Działania zabezpieczające zaporę zbiornika przed dalszą degradacją

RZGW we Wrocławiu przystępuje do zabezpieczenia suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Stroniu Śląskim na podstawie decyzji GINB z 13 stycznia 2025 roku. Jeszcze do końca stycznia nadzór inwestorski zajmie się opracowaniem rozwiązań projektowych i wykonaniem niezbędnej dokumentacji technicznej. Następnie robotnicy powinni przystąpić do wykonania prac rozbiórkowych i przygotowawczych.

W dalszym etapie przewidywane jest formowanie lewobrzeżnej części zapory ziemnej w celu zabezpieczenia budowli przed dalszą degradacją, a także formowanie grodzy kamienno-betonowej wraz z wykonaniem zabezpieczenia odsłoniętej części sekcji przelewowej. Równolegle wykonawca będzie mógł przystąpić do zabezpieczania dolnego stanowiska zapory zbiornika Stronie Śląskie przed potencjalnym rozmyciem wodami wezbraniowymi.

Co istotne, z uwagi na trwający obecnie okres zimowy, realizacja planowanych robót będzie uzależniona od panujących warunków hydrologicznych i atmosferycznych w tym rejonie powiatu kłodzkiego oraz od terminowych dostaw materiałów budowlanych. Wody Polskie będą podejmowały jednak wszelkie możliwe starania, aby prace zakończyły się przed wiosennym okresem roztopowym.

Oświadczenie jest aktualizacją informacji: Wody Polskie wydały oświadczenie, w którym odnoszą się m.in. do prac wykonanych na zbiorniku w Stroniu Śląskim

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

29,000FaniLubię
700ObserwującyObserwuj
5,300SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe