Na poniedziałek, 18 grudnia zaplanowana została wspólna manifestacja mieszkańców Szczytnej, którzy sprzeciwiają się rozbiórce kolejowej wieży ciśnień.
Znajdująca się przy stacji kolejowej wieża ciśnień wybudowana została w 1890 roku. W styczniu br. Dolnośląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał jednak decyzję o rozbiórce obiektu. Była ona pokłosiem przeprowadzonej we wrześniu 2022 roku kontroli, w której udział wzięli pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu oraz przedstawiciele zarządcy obiektu, którym jest PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu. Stwierdzili oni wówczas, iż stan techniczny obiektu jest nieprawidłowy i wymienili przy tym m.in. uszkodzone pokrycie na całej powierzchni dachu, widoczną korozję biologiczną i ubytki deskowania w konstrukcji drewnianej wieży a także uszkodzone odwodnienie dachu, widoczne spękania i ubytki na elewacji i ścianach. W decyzji, ogólny stan estetyki budynku oceniony został jako zły i nakazano jego rozbiórkę do końca tego roku.
Do prac przystąpiono w piątek, 15 grudnia. Na miejscu wraz z koparką pojawiła się firma zajmująca się wyburzeniami. W sobotę, 16 grudnia alarm podnieśli oburzeni mieszkańcy, którzy o planach rozbiórki nic nie wiedzieli. Takich informacji miały nie posiadać także władze gminy. Mieszkańcy wezwali policję. Na miejsce przyjechał także zastępca burmistrza Szczytnej, Krzysztof Żak. Po przeprowadzonych rozmowach ustalono, że prace rozbiórkowe zostaną wstrzymane do poniedziałku.
Reakcja oburzonych mieszkańców była natychmiastowa. Jeszcze w sobotę, 16 grudnia w sieci pojawiła się petycja kierowana do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego we Wrocławiu, w której wyrażony został stanowczy sprzeciw wobec wydanego nakazu.
– Wieża ta jest zabytkiem wybudowanym w 1890r., który dla mieszkańców ma ogromną wartość nie tylko wizualną i historyczną, ale i sentymentalną – czytamy w treści petycji. – Do 15.12.23 kiedy to firma rozpoczęła jej wyburzanie stan wieży był dobry z wyjątkiem dachu, który wymagał remontu. Dlatego też decyzja Inspektoratu jest dla nas niezrozumiała i oburzająca. Tym bardziej, że gmina gotowa jest wziąć wieżę we władanie i dokonać jej renowacji o czym już dawno Rada Miasta informowała PKP, a zostało to powtórzone przez zastępcę burmistrza dnia 16.12.23 podczas blokowania przez mieszkańców wyburzania tej wieży. Komuś widocznie bardzo zależało, aby zniszczyć nasze dziedzictwo.
Obecnie petycję podpisało 720 osób. W poniedziałek, 18 grudnia o godz. 8.00 na peronie przy wieży ciśnień ma odbyć się także pokojowa manifestacja.