4.1 C
Kłodzko
poniedziałek, 4 listopada, 2024

Zbiornik przeciwpowodziowy Szalejów Górny wyróżniony w branżowym konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”

Suchy zbiornik przeciwpowodziowy w Szalejowie Górnym zdobył wyróżnienie w 28. edycji Ogólnopolskiego Otwartego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI w. w kategorii „obiekty ochrony środowiska i gospodarki wodnej”. Konkurs jest organizowany corocznie od 1996 roku.

Przewodniczącym jury tegorocznej edycji jest profesor Maciej Dutkiewicz z Politechniki Bydgoskiej.

Zbiornik w Szalejowie Górnym został doceniony przez komisję za znaczący wkład w zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców i ochronę terenów zalewowych przed skutkami powodzi. Zastosowanie nowoczesnych technologii oraz kompleksowe podejście do zarządzania wodami opadowymi zapewniło, że zbiornik jest nie tylko skutecznym narzędziem ochrony, ale także harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz. To kluczowy projekt w zakresie ochrony przeciwpowodziowej regionu – czytamy w komunikacie PGW Wody Polskie.

DCIM\100MEDIA\DJI_0225.JPG

Budowa suchego zbiornika na rzece Bystrzyca Dusznicka w miejscowości Szalejów Górny
trwała pięć lat. Obiekt wybudowany został w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły na Ziemi Kłodzkiej i jest największym z czterech zbiorników, które powstały w ramach tego projektu. Maksymalna pojemność zbiornika wynosi 10,67 mln m3, powierzchnia zalewu, przy maksymalnym piętrzeniu, to prawie 119 ha.


Zbiornik w Szalejowie Górnym razem z pozostałymi trzema polderami: w Boboszowie, Roztokach i Krosnowicach, tworzy kaskadę służącą systemowemu zarządzaniu przepływem wód wezbraniowych. Jego budowa zakończona została w 2023 roku. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany, a woda odprowadzana jest przez system upustów. Pozwala on przechwytywać i redukować falę powodziową. Zbiornik wyposażony jest w system przekazywania danych z możliwością sterowania lokalnego, z centrum zarządzania zbiornikami w Kotlinie Kłodzkiej, jak i z Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Nagrodę I stopnia oraz tytuł „Budowy Roku 2023” w kategorii „Obiekty kolejowe i tramwajowe” w ramach konkursu „Budowa Roku” otrzymał natomiast most kolejowy nad Regalicą.

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

29,000FaniLubię
700ObserwującyObserwuj
5,300SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe