6.2 C
Kłodzko
poniedziałek, 4 marca, 2024

Alarm przeciwpowodziowy, strażacy zabezpieczają budynki

Od godz. 18.00, 21 grudnia 2023 r. na obszarze powiatu kłodzkiego obowiązuje alarm przeciwpowodziowy.

Jak informuje wójt gminy Kłodzko, Zbigniew Tur w Krosnowicach rzeka już wylewa. W Szalejowie Dolnym stan wody wskazuje 203,9 cm. Działające na terenie gminy jednostki OSP są w gotowości i zabezpieczają nieruchomości.

Fot. Zbigniew Tur – wójt gminy Kłodzko

[Aktualizacja, 21-12-2023 r.; godz. 20.05]

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały są: Dusznikach-Zdroju, Gorzuchowie, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Starej Bystrzycy, Ścinawce, Tłumaczowie.

Stany alarmowe wskazały punkty pomiaru w: Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowicach, Międzylesiu (tu na szczęście woda opada), Szalejowie Dolnym i Szczytnej.


[Aktualizacja, 21-12-2023 r.; godz. 18.40]

Stany ostrzegawcze przekroczone zostały w: Dusznikach-Zdroju, Gorzuchowie, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Starej Bystrzycy, Ścinawce, Tłumaczowie.

Stany alarmowe wskazały punkty pomiaru w: Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowicach, Międzylesiu, Szalejowie Dolnym i Szczytnej.
————————————————

W czwartek, 21 grudnia o godz. 15.00 starosta, Maciej Awiżeń ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na obszarze powiatu kłodzkiego.

– Mamy nadzieję na ustabilizowanie się sytuacji w nocy (zmniejszenie opadów wg radarów meteo) oraz na przymrozki w górach – powinny zatrzymać przybór rzek – czytamy w komunikacie starosty. – Najtrudniejsza sytuacja jest obecnie w Międzylesiu, gdzie wg. relacji burmistrza Tomasza Korczaka, wody opadowe, spływające z pól, zaczynają zagrażać domostwom. Oczywiście służby PSP, OSP i zarządzania kryzysowego gminy oraz powiatu działają.

Alerty IMGW

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dotyczące intensywnych opadów deszczu oraz alerty drugiego stopnia związane z silnym wiatrem i wezbraniem wód z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

Możliwe są także przerwy w dostawie prądu.

[Aktualizacja, 21-12-2023 r. godz. 17:50]
Stany alarmowe przekroczone zostały już w pięciu punktach pomiaru stanów wód, tj.: w Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowicach, Międzylesiu, Szalejowie Dolnym, Szczytnej. Stany ostrzegawcze obowiązują w: Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Kudowie-Zdroju i Tłumaczowie.

[Aktualizacja, 21-12-2023 r. godz. 17:15]
Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie w: Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Szalejowie Dolnym. Stany alarmowe w Krosnowicach, Międzylesiu i Szczytnej.

[Aktualizacja, 21-12-2023 r. godz. 16:30]
Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie w: Bystrzycy Kłodzkiej, Dusznikach-Zdroju, Kłodzku, Kudowie-Zdroju, Szalejowie Dolnym i Szczytnej. Stany alarmowe w Krosnowicach i Międzylesiu.

[Aktualizacja, 21-12-2023 r. godz. 15:30] 
Stany ostrzegawcze przekroczone są obecnie w: Bystrzycy Kłodzkiej, Kudowie-Zdroju, Szalejowie Dolnym i Szczytnej. Stany alarmowe w Krosnowicach i Międzylesiu.


[Stan na godz.14.50]
W trzech punktach pomiaru stanów wód na terenie powiatu kłodzkiego przekroczone zostały stany ostrzegawcze. W Międzylesiu poziom wody przekroczył stan alarmowy.

Obecnie stany ostrzegawcze przekroczone zostały w: Bystrzycy Kłodzkiej, Krosnowicach oraz Kudowie-Zdroju. Sytuację na bieżąco monitoruje Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej powiatu kłodzkiego, z którego informacje przekazywane są do służb kryzysowych co 15 minut.

Nietypowa sytuacja w grudniu – spore opady i przekroczenia stanów ostrzegawczych a nawet alarmowych w Międzylesiu. Proszę o uważność i obserwowanie ogłoszeń zarządzania kryzysowego gminy ew. powiatu – apeluje Maciej Awiżeń, starosta powiatu kłodzkiego.

Aktualne stany wód ( 21-12-2023 r. godz. 14:50)


powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

23,000FaniLubię
500ObserwującyObserwuj
4,700SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe