17.4 C
Kłodzko
wtorek, 23 lipca, 2024

Podpisano umowę na zaprojektowanie i budowę S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda. Zobacz wizualizację!

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda. Wykonawcą odcina o długości 14 km jest konsorcjum firm Kobylarnia (lider) oraz Mirbud, a wartość umowy to ponad 378 mln złotych.

S8 od Ząbkowic Śląskich do Barda to czwarty odcinek dolnośląskiej S8, który wkracza w fazę realizacji. Podobnie jak pozostałe, będzie realizowany w systemie Projektuj i buduj, co oznacza, że wykonawca w pierwszej kolejności zrealizuje prace projektowe, uzyska decyzję zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID), a następnie rozpocznie prace w terenie.  Jak informuje GDDKiA, ich zakończenie planowane jest w II kwartale 2028 r. 

– W ramach zadania powstanie dwujezdniowa droga ekspresowa wyposażona w dwa pasy ruchu w każdym kierunku oraz pas awaryjny. Trasa zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 w minimalnym stopniu będzie wykorzystywać przebieg obecnej DK-8, w przeważającej części na przecięciach z nią. W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: Ząbkowice Śląskie Wschód na połączeniu z drogą wojewódzką nr 385 oraz Bardo na połączeniu z obecną DK- 8 – informują przedstawiciele wrocławskiego oddziału GDDKiA.

Umowa przewiduje także wybudowanie dziewięciu mostów, siedem z nich pełnić ma również funkcję przejść dla zwierząt). Powstanie również osiem wiaduktów nad drogą ekspresową, dwa wiadukty w ciągu drogi ekspresowej pełniące również funkcję przejścia dla zwierząt oraz 16 przepustów.

Dwupasowa droga ekspresowa pomiędzy Wrocławiem a Bardem, o długości blisko 64 km, podzielona została na sześć krótszych odcinków. W grudniu 2023 r. podpisano umowy na realizację pierwszych trzech odcinków od Kobierzyc do Łagiewnik o łącznej długości 33 km, a w trakcie procedury przetargowej są obecnie jeszcze dwa odcinki od Łagiewnik do Ząbkowic Śląskich, o łącznej długości ok. 17 km.

Obecnie w trakcie przygotowania Programu Inwestycji jest trasa z Barda do Kłodzka.

– Następnym krokiem będzie ogłoszenie przetargu na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe, w którym zostaną przeanalizowane możliwe przebiegi trasy na tym odcinku, z wykorzystaniem analizowanych we wcześniejszych etapach wariantów. Wykonane analizy wskażą wariant preferowany do dalszej realizacji — czytamy w komunikacie GDDKiA.

Jak podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) zapisano również realizację dalszego przebiegu S8, od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.

 

GDDKiA

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

25,000FaniLubię
600ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe