13.5 C
Kłodzko
sobota, 15 czerwca, 2024

Polanica-Zdrój walczy z dzikami. Park Szachowy zostanie ogrodzony pastuchem elektrycznym


Park Szachowy w Polanicy-Zdroju, którego niedawna renowacja wyniosła ponad milion złotych, ogrodzony zostanie pastuchem elektrycznym. Taką decyzję podjęły władze miasta, a ma ona na celu zniwelowanie szkód, jakie wyrządzane są przez buszujące w mieście dziki.

Ogrodzenie elektryczne składa się z elektryzatora, który wysyła regularne impulsy elektryczne, a te przez linie przewodzące przekazywane są na całe ogrodzenie. Działanie ogrodzenia elektrycznego polega na wywołaniu u zwierząt krótkotrwałego uczucia bólu w wyniku przepływu przez ich ciało prądu elektrycznego w momencie zetknięcia się z przewodami ogrodzenia. Następuje wówczas odruchowe cofnięcie się zwierząt od ogrodzenia. Zwierzę traktuje ogrodzenie jako barierę, której nie będzie przekraczać. Pastuchy są bezpieczne zarówno dla zwierząt jak i ludzi. Impulsy prądu pomimo wysokiego napięcia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i życia pod warunkiem przestrzegania zasad bezpiecznej eksploatacji – podkreśla Agata Winnicka, zastępca burmistrza Polanicy-Zdroju.

Pastuch z linek stalowych o grubości 2 mm poprowadzony będzie dwoma poziomami na wysokości około 25 cm i około 50 cm. Co ważne, ogrodzenie uruchamiane będzie w godz. 22.00-6.00. W ciągu dnia będzie nieczynne. 

– Takie rozwiązanie pozwoli zachować park w nienaruszonym stanie.  W okresie jesienno- wiosennym dziki w godzinach wieczorno-porannych masowo schodzą do miasta i parku wyrządzając znaczne szkody w zieleni i nie tylko. Buchtują trawniki, skwery i pobocza. Niszczą nasadzenia. Wywracają pojemniki na odpady. Dlatego też jedynym, skutecznym rozwiązaniem jest ograniczenie ich wstępu. Pozwoli to zabezpieczyć park przed jego zniszczeniem. Elementy urządzenia (drewniane słupki oraz szary przewód) nie będą wyróżniać się na tle krajobrazu. Elektryzator jest urządzeniem certyfikowanym – zapewniają władze miasta.


Na linkach urządzenia oraz wejściach zamontowane zostaną odpowiednie tabliczki informacyjne, a w miejscach wejść do parku przewody poprowadzone będą ziemią w peszlach. W przyszłości mają zostać zamontowane furtki. 

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

24,000FaniLubię
550ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe