6.2 C
Kłodzko
poniedziałek, 4 marca, 2024

Umowa na budowę nowego mostu i kładki dla pieszych w Międzylesiu podpisana

Wrocławki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę z na rozbudowę układu komunikacyjnego drogi krajowej nr 33 w Międzylesiu. Jeszcze w styczniu nastąpić ma przekazanie placu budowy wykonawcy, którym jest firma Berger Bau Polska. Koszt zadania to blisko 9 mln zł, a zakończenie prac planowane jest we wrześniu 2025 r.

– Istniejący most przez potok Dolna wybudowano w 1911 r., a lata eksploatacji przyczyniły się do jego degradacji. W ceglanym sklepieniu obiektu pojawiły się liczne ubytki, których usunięcie jest niemożliwe bez ingerencji w konstrukcję mostu. Dlatego zostanie rozebrany, a w jego miejscu powstanie nowy obiekt, węższy od poprzedniego, dostosowany do przenoszenia obciążeń 11,5 t/oś oraz posiadający parametry techniczne i użytkowe zgodne z obecnymi wymaganiami – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Wybudowana zostanie także kładka dla pieszych. Powstanie ona na zachodniej stronie mostu, przy pomniku Św. Jana Nepomucena. Co ważne, odrestaurowana i usytuowana na kładce ma zostać także sama barokowa figura.

Będzie to żelbetowa konstrukcja składającą się z dwóch dźwigarów o zmiennej wysokości (na kształt sklepienia), które zostaną obłożonego okładziną kamienną – informuje GDDKiA.

Nawierzchnia ma zostać wykonana z kostki betonowej, a balustrady z kamienia. Pozwoli to zachować historyczny charakter otoczenia.

Zadanie zakłada także przebudowę wlotów ul. Kościelnej i ul. Syrokomli. Tam wykonane zostanie przejście dla pieszych, a także elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego i oświetlenie drogowe. Wzdłuż koryta potoku Dolna zostaną wykonane nowe mury oporowe.

Realizacja zadania planowana jest w latach 2024-2025. Inwestycja będzie finansowana ze środków budżetu państwa.


powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

23,000FaniLubię
500ObserwującyObserwuj
4,700SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe