6.2 C
Kłodzko
poniedziałek, 4 marca, 2024

Umowy na realizację S8 Kobierzyce- Łagiewniki podpisane. Co z „ekspresówką” do Kłodzka?

W czwartek, 14 grudnia we wrocławskim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisane zostały umowy z wykonawcami na zaprojektowanie oraz budowę drogi ekspresowej S8 od Kobierzyc do Łagiewnik.

Budowa odcinka S8 od Kobierzyc do Łagiewnik podzielona została na trzy zadania. Koszt realizacji odcinka wynoszącego 32,5 km to kwota ok. 1,07 mld zł.

Pierwszy odcinek S8 pomiędzy węzłami Kobierzyce Północ i Kobierzyce Południe zrealizuje firma Strabag Infrastruktura Południe za kwotę 309 777 961,23 zł. Drugi pomiędzy węzłami Kobierzyce Południe i Jordanów Śląski firma PORR za kwotę 401 110 124,16 zł, zaś trzeci odcinek Jordanów Śląski – Łagiewniki Zachód firma Budimex za kwotę 355 614 315,9 zł – informują przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zakończenie prac i udostępnienie do ruchu ma nastąpić w II połowie 2027 roku.

Co z S8 do Kłodzka?

Docelowo droga ekspresowa S8 przebiegać ma od Wrocławia do samego Kłodzka (87 km).
Inwestycja została zapisana w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. (z perspektywą do 2033 r.) i podzielona została na 6 odcinków. Droga z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach będzie miała dwie jezdnie i pasy awaryjne.

Dla pierwszych trzech odcinków podpisaliśmy dziś umowy na realizację, a w trakcie procedury przetargowej jest odcinek od Ząbkowic Śląskich do Barda. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg dla odcinka pomiędzy Łagiewnikami a Ząbkowicami Śląskimi – czytamy w komunikacie GDDKiA. – Dla ostatniego odcinka Bardo – Kłodzko jesteśmy w trakcie prac przygotowawczych, których efekt jest uzależniony od wyniku analiz połączenia go z planowaną obwodnicą Złotego Stoku. Po zakończonych analizach wskażemy wariant preferowany, dla którego złożymy wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Realizacja całości inwestycji planowana jest na lata 2028-2033. Trasa będzie przedłużeniem kończącego się na wysokości Magnic odcinka drogi AOW/S8, a w przyszłości odcinek pomiędzy węzłami Kobierzyce i Łagiewniki Zachód można będzie rozbudować o kolejny, trzeci pas ruchu (wykorzystując w tym celu rezerwę w pasie rozdziału).

Jak podkreślają przedstawiciele wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, rządowy program przewiduje także budowę S8 od Kłodzka do Boboszowa i granicy z Czechami.

Zobacz wizualizację odcinka S8 Kobierzyce – Łagiewniki

powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

23,000FaniLubię
500ObserwującyObserwuj
4,700SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe