6.2 C
Kłodzko
poniedziałek, 4 marca, 2024

W trzech punktach pomiaru przekroczone zostały stany ostrzegawcze

W wyniku spływu wód roztopowych oraz opadów deszczu w trzech punktach pomiaru stanów wód na terenie powiatu kłodzkiego przekroczone zostały stany ostrzegawcze.

Sytuację na bieżąco monitoruje Lokalny System Osłony Przeciwpowodziowej, który w powiecie kłodzkim działa od 2002 roku. Gromadzi on dane z 22 automatycznych punktów pomiaru stanów wód w rzekach i 17 automatycznych punktów pomiarów opadów atmosferycznych. Informacje przekazywane są do służb kryzysowych co 15 minut.

Obecnie wskazuje on, iż stany ostrzegawcze przekroczone zostały w: Gorzuchowie, Krosnowicach i Szalejowie Dolnym.

LSOP (stan na 12.12.2023 godz. 14.00)


Alert dotyczący gwałtownego wzrostu stanów wód wydał także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

– W wyniku spływu wód roztopowych oraz opadów deszczu, w zlewniach górnej Nysy Kłodzkiej, górnego Bobru oraz górnej Kwisy, występują lokalne wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. Prognozowane są dalsze, lokalne wzrosty, z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych – czytamy w ostrzeżeniu hydrologicznym, które obowiązywać będzie do 14 grudnia do godz. 10.00.

Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczy następującego obszaru: Nysa Kłodzka do Zb. Nysa, Nysa Kłodzka ze Ścinawką, Nysa Kłodzka od Ścinawki do Zb. Kozielno, Klikawa, Żydawka, Czermnica, Zdoniowski Potok, Orlica, Bóbr od Zb. Bukówka do Zb. Pilchowice, Bóbr do Zb. Pilchowice, Kwisa górna do Zb. Leśna, Ostrożnica, Izera (dolnośląskie, opolskie).


powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

23,000FaniLubię
500ObserwującyObserwuj
4,700SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe