3.1 C
Kłodzko
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Zdarzenie radiacyjne w Międzygórzu. Interweniowała grupa ratownictwa chemicznegoNietypowa interwencja strażaków w Międzygórzu, którzy w poniedziałek, 25 marca wezwani zostali do pożaru komina, a podczas działań okazało się, że w pobliżu domu znajduje się urządzenie z materiałem promieniotwórczym.

Zgłoszenie o pożarze przewodu kominowego wpłynęło o godz. 20.06 w poniedziałek, 25 marca. Po zakończonej akcji gaśniczej właściciele domu poprosili strażaków o obejrzenie pewnego urządzenia, które od pewnego czasu jest ich własnością.

Strażacy sprawdzili przedmiot za pomocą dozymetru, czyli przyrządu do pomiaru dawki promieniowania jonizującego lub aktywności promieniotwórczej preparatów i określenia jego natężenia lub dawki. Okazało się, że stojący w pobliżu domu imbryk ma w sobie
materiał promieniotwórczy. Na miejsce wezwana została Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Wałbrzycha. Strażacy nawiązali także kontakt z Państwową Agencją Atomistyki. Urządzenie ma trafić do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych.

Imbryk prawidpodobnie służył niegdyś do tworzenia tzw. wody radonowej, która stosowana była w celach leczniczych.

Działania zakończone zostały we wtorek, 26 marca ok. godz. 11.00. W akcji udział brali strażacy z Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej, OSP Domaszków, OSP Stara Łomnica, OSP Wilkanów oraz Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Wałbrzycha.
Fot. asp. Artur Mendel


powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

24,000FaniLubię
550ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe