21.2 C
Kłodzko
środa, 17 lipca, 2024

Wystawa prac światowej sławy artysty, Wojciecha Siudmaka w Dusznikach-Zdroju

Do 30 lipca w hotelu Impresja w Dusznikach-Zdroju oglądać można niezwykłe prace światowej sławy artysty, Wojciecha Siudmaka. Wystawa rysunku i rzeźby zorganizowana została w ramach programu artystycznego Festiwalu „Góry Literatury”, a jej wernisaż odbył się w 5 lipca.

Wojciech Siudmak urodził się w 1942 r. w Wieluniu. Studiował na ASP w Warszawie oraz w Ecole des Beux-Arts w Paryżu. Od blisko 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Artysta jest uważany za głównego przedstawiciela realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie reprezentowanym przez S. Dalego i R. Magritte’a.

Obrazy artysty użyte były przez trzy kolejne edycje festiwalu filmowego w Cannes, co było unikalnym zdarzeniem historii tego festiwalu (1975, 1976, 1977 r.). Wystawa prac Wojciecha Siudmaka na wieży Eiffla w Paryżu witała oficjalnie III tysiąclecie. Polskie wydawnictwo „Rebis” wydało kolekcję „Diuna” F. Herberta (23 tomy), a także „Don Quijote” Cervantesa  z jego ilustracjami.

W ciągu ostatnich 20 lat powstało ponad 200 rysunków z cyklu „Diuna”, ponad 150 rysunków do dzieł Ph. K. Dicka, ponad 40 rysunków do „Don Quijote” Cervantesa, ponad 35 rysunków do Nokturnów Chopina. Wojciech Siudmak jest inicjatorem i organizatorem inicjatywy projekt pokoju, który nagradza wybitne osobistości zasłużone dla światowej idei pokoju. Jego twórczość fascynuje kolejne pokolenia, a wśród fanów znalazł się między innymi Denis Villeneuve — reżyser filmu Diuna, George Lucas, Federico Fellini, Jean- Jacques Annaud i wielu innych. Obecnie o artyście powstaje film dokumentalny w reżyserii Emilii Sadowskiej oraz autobiografia, która ukaże się w wydawnictwie Rebis.powiązane artykuły

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podaj tutaj swoje imię

25,000FaniLubię
600ObserwującyObserwuj
5,100SubskrybującySubskrybuj

Artykuły prasowe